EMSoftPrzewodnik po stacjach radiowych
EMSoft - słuchaj ulubionego radia przez Internet

PROGRAM 3Polskie Radio Trójka
Polskie Radio Trójka - słuchaj online
Grupa medialna: radio publiczne
Nadawca: Polskie Radio S.A.

Rozpoczęcie emisji: 1958 (1962)
Charakter programu: uniwersalny
Format muzyczny: adult alternative
Zasięg: ogólnokrajowy
Liczba stacji nadawczych: 46
Pokrycie ludnościowe: 36,4 mln

Strona internetowa:
www.polskieradio.pl/trojka

CZĘSTOTLIWOŚCICzęstotliwości [MHz]
Białogard 101,5
Białystok 96
Bydgoszcz 102,1
Częstochowa 91,7
Gdańsk 99,9
Giżycko 94,4
Gorlice 91,6
Gorzów Wlkp. 91,6
Jelenia Góra 94
Kalisz 102,5
Katowice 99,7
Kielce 96,2
Kłodzko 89,2
Konin 103,3
Koszalin 97,4
Kraków 99,4

Częstotliwości [MHz]
Krynica 103,9
Kudowa-Zdrój 99,3
Leżajsk 98,9
Lębork 106,3
Lubaczów 96
Lubań 91,5
Lublin 104,2
Łódź 103,8
Olsztyn 99,1
Opole 90,3
Ostrołęka 98,5
Piła 90,9
Płock 96,1
Poznań 96,4
Przemyśl 99,6
Rzeszów 92

Częstotliwości [MHz]
Siedlce 90,5
Solina 96,3
Suwałki 96,6
Szczecin 102,3
Szczawnica 94,7
Wałbrzych 99,8
Warszawa 98,8
99,1
Wisła 100,8
Wrocław 100,2
Zakopane 98,2
Zamość 91,3
Zielona Góra 94,1
Żagań 87,8


PROGRAMProgram 3 to antena o profilu uniwersalnym, z wyraźną przewagą audycji muzyczno-kulturalnych. Ważną część oferty stanowią również informacja i publicystyka (łącznie ok. 1/3 czasu antenowego).

Ramówkę Programu 3 tworzą m.in. stałe bloki programowe ("Zapraszamy do Trójki", "Do południa"), złożone z krótszych, różnorodnych form antenowych (reportaże, programy poradnikowe, powieści w odcinkach). Istotną rolę pełnią audycje muzyczne ("Lista przebojów Programu Trzeciego", "W tonacji Trójki"), w tym liczne programy autorskie. Nadawane są również audycje kulturalne i rozrywkowe, serwisy informacyjne oraz programy publicystyczne. Ofertę uzupełniają audycje sportowe, edukacyjne i popularnonaukowe.

Format muzyczny Programu 3 scharakteryzować można jako adult alternative (tzw. Triple A), przy czym klasyfikacja ta nie dotyczy programów autorskich. Faktycznie oferta Trójki obejmuje większość gatunków muzyki rozrywkowej. Na antenie obecne są m.in. rock, muzyka alternatywna i elektroniczna, tzw. "czarne rytmy", blues oraz jazz.

HISTORIAProgram 3 pojawił się w eterze 1 marca 1958 roku. Przez pierwsze lata nadawany był wyłącznie w Warszawie, Katowicach i Opolu, w tzw. górnym pasmie UKF (CCIR). W ramówce dominowały początkowo retransmisje pozostałych anten Polskiego Radia.

Za oficjalny początek Programu 3 przyjmuje się 1 kwietnia 1962 roku, przy czym data ta ma charakter czysto formalny i nie wiąże się z wyraźnymi zmianami na antenie. Mniej więcej w tym czasie rozpoczyna się jednak rozbudowa zasięgu Trójki i stopniowe poszerzanie jej oferty programowej.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami Program 3 miał być anteną skierowaną do ludzi młodych, m.in. środowiska studenckiego. Już w latach 60. Trójka wypracowała model programu zbliżony do współczesnego. Na antenie obecne były różnorodne audycje muzyczne (poświęcone polskiemu i zagranicznemu rockowi, jazzowi, a także muzyce poważnej), programy rozrywkowe, literackie (słuchowiska, powieści w odcinkach) oraz publicystyka.

W latach 60. i wczesnych 70. współpracę z Trójką rozpoczęli m.in. Piotr Kaczkowski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Wiktor Legowicz oraz Jan Chojnacki - dziennikarze związani z tą anteną po dzień dzisiejszy. Jednym z ówczesnych dyrektorów Programu 3 był Jan Mietkowski, późniejszy minister kultury i sztuki w rządzie Piotra Jaroszewicza. Na przełomie wspomnianych dekad swój początek miały nadawane do dziś audycje: "Minimax" oraz "Muzyczna poczta UKF". Kilka lat później na antenie zadebiutował - kontynuowany również obecnie - cykl "W tonacji Trójki".

Istotne zmiany w programie nastąpiły w kwietniu 1982 r. Trójka wznowiła wówczas nadawanie po krótkiej przerwie związanej z wprowadzeniem stanu wojennego. Jednocześnie stanowisko dyrektora Programu 3 objął Andrzej Turski (rok później zastąpiony przez Wiktora Legowicza). Wśród wprowadzonych nowości znalazła się "Lista Przebojów Programu Trzeciego". Nową, zbliżoną do dzisiejszej formułę, zyskał program "Zapraszamy do Trójki". W tym czasie do zespołu Programu 3 dołączyli m.in. Beata Michniewicz, Grażyna Dobroń, Marek Niedźwiecki i Henryk Sytner.

W latach 90. Trójka stopniowo traciła audytorium, co miało związek z rozwojem rozgłośni komercyjnych. Aby zatrzymać odpływ słuchaczy, ofertę muzyczną poszerzano o kolejne gatunki, m.in. hip-hop i muzykę klubową. Ramówkę Trójki wzbogaciły w latach 90. liczne nowe audycje, w tym np. "Trójkowo, filmowo", "Markomania" i "Magazyn bardzo kulturalny" - nadawane do dnia dzisiejszego. W tym też czasie współpracę z Trójką nawiązali m.in. Artur Andrus, Kuba Strzyczkowski, Mariusz Owczarek, Michał Olszański, Piotr Stelmach czy wreszcie Tomasz Beksiński.

Formuła Programu 3 uległa radykalnej zmianie w 2002 roku. Nowy dyrektor anteny, Witold Laskowski, zadecydował o częściowym jej upodobnieniu do rozgłośni komercyjnych. Odmieniona Trójka zyskała charakter radia towarzyszącego. Z anteny zniknęła część programów autorskich, pozostałe przeniesiono na późniejsze godziny. W związku ze zmianami z radiem rozstało się wielu dotychczasowych dziennikarzy. Kluczową częścią ramówki były odtąd pasma prezenterskie. Ofertę Trójki uzupełniło kilka nowych propozycji m.in. "Program alternatywny" czy też publicystyczna audycja "Za, a nawet przeciw". Zmianom towarzyszyło hasło: "Trójka - Twoje pierwsze radio", a następnie: "Trójka - i usłyszysz więcej".

Charakter radia autorskiego Program 3 odzyskał w 2006 roku. Za takim profilem Trójki opowiedzieli się jej kolejni dyrektorzy, m.in. Krzysztof Skowroński i Magdalena Jethon. Na antenę powróciło wiele nadawanych wcześniej programów, stale wprowadzane są również nowe audycje. Do zespołu Trójki po 2006 r. dołączyli m.in. Aleksandra Kaczkowska i Michał Owczarek, popularny "Doktor Wilczur".

SŁUCHALNOŚĆJak wynika z badania Radio Track (Kantar Millward Brown), słuchalność Programu 3 zanotowała w 2018 roku wyraźny spadek w stosunku do lat ubiegłych. Udział Trójki w ogólnopolskim rynku radiowym wyniósł 5,7% (w 2017 roku było to 6,7%, w 2016 - 7,9%). W kolejnych trzymiesięcznych falach badania tendencja spadkowa była mniej widoczna: na przestrzeni 2018 roku udział w czasie słuchania wahał się w granicach 5,6%-6%.

AKTUALIZACJA

Ostatnie zmiany na tej podstronie wprowadzono: 18 stycznia 2019

Aktualność i rzetelność treści prezentowanych w serwisie jest dla nas najważniejsza. Zauważyłeś błąd? Potrafisz uzupełnić nasze informacje?

Napisz: mskierski@wp.pl

ZOBACZ TEŻ

Inne rozgłośnie Polskie Radia:Podobne programy:
Dowiedz się więcej o stacjach, które lubisz!

Polskie Radio: Jedynka · Dwójka · Trójka · PR 24 · regionalne

Grupa RMF: RMF FM · RMF Classic · RMF Maxxx

Eurozet: Radio Zet · ChilliZet · AntyRadio · MeloRadio · Radio Plus

Grupa Radiowa Time: Radio Eska · Radio WAWA · VOX FM

Grupa Radiowa Agory: TOK FM · Złote Przeboje · Radio Pogoda · Rock Radio

pozostałe: Muzo FM · lokalne · akademickie · wyznaniowe · Radio AM · DAB+/kablowe

Zobacz też: stacje planowane